Biznes i Finanse

Sprawne weryfikowanie zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa pozwala nam sprawdzić, na jakie zadłużenie w stosunku do instytucji finansowej możemy sobie pozwolić. Warto mieć wiedzę w tym temacie, nie tylko wówczas, gdy planujemy kupno nieruchomości. Podpowiadamy, w jaki sposób możemy zweryfikować własną zdolność kredytową i jak jesteśmy w stanie ją polepszyć.

Co to jest zdolność kredytowa?
Z zaciągnięciem debetu łączy się niezbędność spłaty. W szeregu przypadków jest to poważne zobowiązanie, które towarzyszy nam przez wiele lat. Przepisy polskiego prawa też podchodzą do tego tematu niezwykle restrykcyjnie, poprzez nakładanie na banki i inne instytucje finansowe, a także ich kontrahentów, wiele obowiązków. Ich misją jest utrzymanie wypłacalności, a także możliwość regularnego dokonywania spłaty.
Zdolność kredytową możemy opisać jako zdolność do spłaty kredytu i wszelkich sumptów, jakie z niego wynikają, a jakie pozostały określone w umowie. Obszerne znaczenie ma nie tylko kwota spłaty, lecz również terminowe dokonywanie opłat.

W jakich sytuacjach instytucja finansowa sprawdza zdolność kredytową?
Banki sprawdzają zdolność kredytową zawsze wtedy, kiedy tak właściwie pragniemy dostać kredyt. Bez względu, czy będzie to kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, ratalny, czy choćby karta kredytowa. Są niemniej jednak pewne różnice pomiędzy tym, czy bierzemy kredyt na znaczące kwoty, np. kredyt hipoteczny, lub też pożyczamy mniejszą sumę na krótszy okres. W tym drugim przypadku bank bierze pod szczególną uwagę wyłącznie podstawowe informacje, m.in.: wyciąg z konta, oświadczenie o płacach. Natomiast im pokaźniejsza suma, o jaką się ubiegamy, tym większe są oczekiwania banku. Pracobiorca banku ma prawo prosić o takie kwestie jak: formę zatrudnienia, wysokość dochodów oraz majątku własnego, czas zatrudnienia, miesięczne wydatki na utrzymanie, inne zobowiązania finansowe i kredyty, liczba osób w gospodarstwie domowym. Najczęściej wiąże się to z przedstawieniem instytucji wielu dokumentów, co z kolei wydłuża cały proces.

Jak uczynić swoją zdolność kredytową?
Przed wizytą w banku, przyzwoicie jest należycie się przygotować. Jednym z kroków, które jesteśmy w stanie zrealizować, jest samodzielne sprawdzenie zdolności kredytowej. Umożliwiają nam to kalkulatory osiągalne w Internecie, a jednym z nich jest ten, który odnajdziemy na stronie obliczzdolnosc.pl. To właśnie dzięki temu w kilku prostych krokach jesteśmy w stanie uczynić, jakiego kredytu może nam udostępnić konkretny bank. Zobacz tutaj https://obliczzdolnosc.pl

W jaki sposób można podnieść własną zdolność kredytową?
Czasami nasza zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, aby zdobyć potrzebne nam środki, np. na kupno lokalu mieszkalnego. Na szczęście istnieje parę sposobów, które warto wypróbować, żeby trochę poprawić swoją sytuację.
Jednym ze sposobów jest złożenie wniosku o kredyt hipoteczny wraz ze współmałżonkiem, o ile między małżonkami występuje rozdzielność majątkowa. Warto również posiadać jak największy wkład własny, bo to zdecydowanie zwiększa możliwości na dostanie potrzebnego kredytu. Dłuższy okres kredytu kojarzy się z niższymi ratami – odpowiednio jest wziąć to pod szczególną uwagę, bo może to podnieść należącą do nas zdolność kredytową. W wypadku, gdy mamy pozostałe zadłużenia, wolno złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Jeśli mamy pozostałe zobowiązania i zadłużenia, porządnie jest ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Należałoby posiadać na uwadze, że poza stałym dochodem, instytucje biorą pod uwagę również premie oraz dodatki, w takim razie poprawnie jest je wykazać w blankiecie.

You Might Also Like