Usługi

O czym należy pamiętać, decydując się na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Zgon bliskiej osoby jest zawsze wydarzeniem ogromnie skomplikowanym i powiązanym z niesympatycznymi emocjami. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy bliski umiera poza Polską. Zdecydowana większość osób decyduje się wówczas na sprowadzenie ciała do kraju. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że pojawiają się pytania dotyczące tego, jakim sposobem wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jaki środek transportu może być użyty do przewozu zwłok?

Obowiązujące aktualnie przepisy zezwalają na przewożenie zwłok rozmaitymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu wykorzystuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
samochód.
Wydatek transportu zwłok jest w obszernej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. W niektórych wypadkach nie ma niemniej jednak tańszej alternatyw. Jeśli w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest zanadto kolosalny. Bliska odległość powoduje, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, które zezwala ograniczyć koszty jest klasyczny karawan.

Jakich formalności trzeba dopełnić, by dostać zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

By sprowadzenie zwłok z zagranicy było możliwe, należy dopełnić paru formalności. Przede wszystkim należy zdobyć zgodę starosty. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pogrzebane. Starosta wydaje afirmację dopiero po konsultacji z odpowiednim kontrolerem sanitarnym. Niezbędne jest też poświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Wolno je uzyskać dopiero wówczas, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie zaprezentowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Wypada pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak i zaświadczenia są wydawane wtenczas, gdy zawnioskują o nie osoby upoważnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O poświadczenia są w stanie ubiegać się także bliscy boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, a także powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się również wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie zobowiązuje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeżeli zgon nastąpił w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub wścieklizną – zaświadczenia mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim przypadku sprowadzenie zwłok przed upływem tych dwóch lat nie będzie dopuszczalne.

Dlaczego wsparcie profesjonalnej firmy proponującej transport zwłok z zagranicy to dobry wybór?

Niezależnie od tego, czy w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, należytym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy kompetentnej firmy zaświadczające usługi w tym zakresie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszystkich formalności, przejrzyście wskaże, jakie dokumenty należy uzyskać, by sprowadzenie zwłok było możliwe. Jeśli zastosowany pozostanie przewóz samochody korporacja zadba o to, żeby wykorzystany został samochód spełniający wszystkie wymogi. To naturalnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez nieprzydatnych problemów. To najlepszy sposób na to, aby nie potęgować stresu, jaki i tak pojawia się z związku ze śmiercią bliskiej osoby.
 
 

You Might Also Like